Radara yakalanmayan boya üretildi

Uçak, helikopter, tank, radar ve buna benzer bir çok savaş ekipmanları için çok önemli olan boya konusunda Türkiye dev adımlar atıyor. Dünyanın en kaliteli kamuflaj ve radar sinyal emici boyası artık Türkiye’de üretiliyor.  Türkiye, kamuflaj boyasını yurtdışına satmaya başladı.


 Hacettepe Üniversitesinin ortaklığında kurulan teknoparkta yerleşik Hacettepe İleri Boya Teknolojileri ve Kimya Sanayi Aş (HİBTEK) teknik Danışmanı ve aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi  Öğretim Görevlisi Kimya Mühendisi Hayrettin Aydın,  Kıbrıs Barış Harekatı dolayısıyla yapılan özellikle askeri ambargonun, yerli savaş sistemleri geliştirilmesine vesile olduğunu söyledi.

Üniversitede 1989 yılında başlayan SADAK (Savaş Uçakları Boyamasının Yurtiçinde Yapılabilirlik Projesi) kapsamında binlerce saat AR-GE yaptıklarını ve sonunda başarıyı yakaladıklarını ifade eden Aydın, Türkiye’de yaklaşık 20 yıldır bütün askeri uçak ve helikopterlerin ürettikleri boyalarla yapıldığını ve satışları üniversitenin döner sermayesi üzerinden yapıldığını kaydetti.

Savaş uçak ve gemileri boyanıyor

Hayrettin Aydın, bugün itibariyle dünyanın en iyi RAM boyasının (Radar Absorbing Material- Radar Sinyali Emici Materyal) Türkiye’de üretildiğini bildirdi. Bu boyanın yurt dışına satılmasının mümkün olmadığını ifade eden Aydın, “RAM, hiç geriye yansıma yaptırmayan dolayısıyla örneğin uçakların radara yakalanmasını önleyen bir boya. Diğer boyaları herkes yapabilir ama bu boyayı, bu kalitede ABD ve bizden başka kimse yapamıyor. Yapılan testlerde bizim ürettiğimiz boyanın  ABD’nin ürettiği boyadan çok daha iyi olduğunu raporlarla ortaya koyduk. Bugün düşman bir ülkenin sınırlarını RAM boyalı uçakla geçin, radarlar göremeyecektir” dedi. Savaş uçaklarında yer radarlarının ve havadaki başka bir uçağın görebileceği yerlerin özellikle RAM ile boyandığını belirten Aydın, “Sembolik olarak söylüyorum; Bu boyanın kilosunu 1 dolara üreten ABD’ye 100 dolar teklif edin, kesinlikle vermez, çünkü stratejik bir ürün” dedi.

‘Ülkenin savaş gücünü arttırdı’

Aydın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde RAM boya ile boyanan bir denizaltının 300 metre yakınına kadar fark b edilmeden geldiğini, bu nedenle çok sıkı denetlenen boyanın diğer ülkelere satışının sınırlandığını kaydetti. Aydın,” Kamuflaj, infraraed ve radra sinyalllerini emen boyalarımız, Türkiye’nin savaş gücünü kat be kat arttırdı” dedi.

AA,29,10,2013