CEM 2014 - Emisyon İzleme Uluslararası Konferansı

CEM 2014 Emisyon İzlenmesi 11. Uluslararası Konferans ve Sergisi 14- 16 Mayıs 2014 İstanbul’da gerçekleştirilecek.

İlk açılış toplantısı1997 yılında yapılan CEM konferansları önceki yıllarda Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka, Fransa, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenirken bu kez konferans Doğu ile Batı'nın buluştuğu İstanbul’da düzenlendi.

Konferans programı CEM 2014 Bilimsel Komite tarafından özet bildirimler üzerinden en ilginç ve bilgi verici sunumlar arasından seçilerek belirlendi. Bilim komitesi standart organizasyonlarından, sanayiden, enstrüman imalatçılarından ve uzman danışmanlardan oluşuyor.

Konferans’da 13 farklı ülkeden konuşmacılar teması emisyon izleme olan bildirileriyle yer alacaklar.

Bildiriler kent havası için önemli kirleticilerle birlikte, civa, partiküller, uçucu organik bileşikler (UOB), amonyak, furan, dioksinler, formaldehit, hidrojen florid, hidrojen klor, nitrik oksitler, karbon dioksit ve sera etkisi yapan gazlar(greenhouse gases) gibi kirleticilere ayrılmış özel çalışmaları da kapsamaktadır.

Sunumlarda elektrik santralleri, demir çelik işletmeleri, sanayi tesisleri, bileşik ısı ve güç tesisleri, atıklardan enerji üretim tesisleri ve karbon yakalama sistemleri örnek olarak ele alınacaktır. Örneğin bir konuşmacı Almanya’da biyogaz tesisi emisyonunun FTIR monitör teknolojisiyle izlenmesini anlatacak.

Kent havasında uçan ince partiküllerin insan solunum sisteminin en uç noktalarına kadar nüfuz etmesi çoğu bilim adamı ve bazı ülkeler için endişe kaynağı olmaktadır. Bu nedenle Konferansta yer alan bacalardan atılan bu partiküllerin boyutlandırılması içerikli bildirinin ilgi çekeceği düşünülüyor. Belçika ’dan bir konuşmacı çok küçük (fine particulate) ve daha küçük boyuttaki parçacıkların ölçümü ile ilgili açıklamalarda bulunacak.

CEM organizatörü Marcus Pattison “hava kalitesi ve iklim değişikliği dünyanın karşı karşıya kaldığı iki önemli sorundur. Bu nedenle havaya bırakılan kirleticilerin kontrol edilmesi ve düzene sokulması ile izlenmesi insanoğlunun sorumluluğunda olan bir konudur” diyor. Mr. Pattison “CEM 2014’ün ziyaretçilere son düzenlemeleri, ihtiyaçları ve standartları öğrenmek ve onlara uymak için geliştirilen teknolojileri yakalamak için önemli fırsat verecek” diye ekledi.

Açılş konuşması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Bölüm Başkanı Soner Olgun tarafından yapılacak olan Konferans süresince bir fuar da bulunacak.

Fuarı ziyaret ve konferansa katılım ücretli olup, ücret içerisinde gala yemeği ve İstanbul gezisi gibi turistik geziler dahil edilmiş durumdadır.

Önceki Konferans 2011 yılında Prag’ta yapılmıştı. Açıklamalara göre İstanbul’da düzenlenecek fuarın öncekinden %15 oranında daha büyük olacağı belirtiliyor. Yetkililere göre fuar alanı Konferans’dan iki ya öncesinde fuar alanlarını satıldı. Fuarda dünyanın en büyük 50 üreticisi emisyon izleme ekipmanları, enstrüman temin eden firmalar ürünlerini tanıtacaklar.

Konferans için ayrıntılı bilgi www.cem.uk.com adresinden elde edilebilmektedir.

Nisan 2014