Türkiye'nin ilk mürekkep Ar-Ge merkezi

Toyo Matbaa, Türkiye'nin ilk mürekkep Ar-Ge merkezini kurdu.


 

 

 

 

Toyo Matbaa Mürekkepleri'nin Ar-Ge Merkezi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillendi. Şirket böylece, Türkiye'nin ilk mürekkep Ar-Ge merkezi oldu.

Toyo Matbaa Ar-Ge Teknik Destek Müdürü Rukiye Kiter, "Fabrikamız içinde 500 metrekarelik bir alanda ayrı bir birim olarak hizmet veren Ar-Ge merkezimiz, 27 kişilik bir ekipten oluşuyor. Yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan personellerimizin yanında yüksek lisans eğitimlerine devam eden üç personelimiz bulunuyor. Ar-Ge merkezi personellerimizin yüksek lisans ve doktora eğitimleri alması üniversite-sanayi işbirliğini destekleyecek ve sektöre inovatif ürünlerin sunulmasını sağlayacak şekilde planlanıyor. Ar-Ge merkezimizin tescillenmesi ile birlikte özellikle üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması yönündeki hedefleri gerçekleştirmek amaçlı proje çalışmalarımız, bu doğrultuda yapılandırıldı" dedi.

Ürünlerinin patentlenmesine yönelik çalışma başlattı

TÜBİTAK destekli projelerinde İYTE (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) ve İTÜ'den (İstanbul Teknik Üniversitesi) akademik danışmanlarla çalıştıklarını söyleyen Kiter, "Üniversitelerimizin araştırma olanaklarından faydalanmak, ortak projelerde yeralmak ve gelecekteki Ar-Ge istihdamımız için altyapı oluşturmak amaçlı üniversiteler tarafından uygulanan çeşitli programlara dahil oluyoruz" diye konuştu.

Sektördeki diğer Ar-Ge merkezleri ve iş ortaklarıyla birlikte yeni projeler geliştirmek ve hayata geçirmek, baskı ve ambalaj sektöründe projeler gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Kiter, "Fikri Sınai Mülki Hakların korunması çerçevesinde 2017 ve 2018 yılında tamamlanmasını hedeflediğimiz yeni ürünlerimizin patentlenmesine yönelik çalışmalarımızı başlatmamızın yanı sıra Ar-Ge merkezimiz stratejilerini Toyo Ink bilimsel, inovasyon hedefleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ArGe merkezi yükümlülükleri, sektör ihtiyaçları ve sektörü geleceğe taşıyacak teknolojileri hayata geçirme hedefleri doğrultusunda oluşturduk" dedi.

Stratejilerini global ölçekte yapılandırıyor

Rukiye Kiter, stratejilerini global ölçekte yapılandırdıkları belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti: "Japonya, Belçika, Tayland, Çin, Hindistan, Endonezya, Brezilya ve Amerika'da bulunan Ar-Ge ve araştırma merkezlerimiz ile oluşturduğumuz teknik bilgi ağı ile de stratejilerimizi yapılandırıyoruz. Toyo Matbaa Mürekkepleri olarak sektörün lider kuruluşları arasında yer aldığımızı kanıtlamış olduk. Türkiye'nin ilk Mürekkep Ar-Ge merkezi olarak bilimsel temelli, inovatif ürünlerimiz ile ülke ekonomisine değer katmaya devam etmek istiyoruz

14.09.2017,iştekobi