Viking, toksik kimyasal içermeyen temizlik malzemesi üretti

 

İki yıllık Ar-Ge çalışması sonrası  patentini aldığı teknoloji ile yüksek performanslı, toksik kimyasal içermeyen temizlik malzemeleri üretmeyi başardı.


 

Sektörde 40. yılını kutlayan Viking Temizlik, iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu fosfat, sülfat, paraben, klor, amonyak, hayvansal kaynaklı hammaddeler ve hiçbir toksik kimyasal madde içermeyen temizlik malzemeleri geliştirdi. Plant Power teknolojisiyle bitkisel kaynaklı hammaddelerin güçlendirilmesiyle elde edilen yeni ürün serisi, yüksek performansı ile diğer bitkisel kaynaklı temizleyicilerden ayrılıyor. İzmir Kemalpaşa'da 30 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 53 bin metrekare alana kurulu tesislerde üretim yapan ve 5 kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştiren firma, yeni serisini Viking Premium markası ile pazara sundu.

Viking Temizlik Pazarlama ve İletişim Grup Müdürü Gökçe Hatipoğlu, "Türkiye'de bir ilk olacak Premium serisiyle temizliği doğal ve çevre dostu teknolojilerle buluşturduk. Temizlik ürünlerinin içeriğindeki kimyasallar hem çevre hem de insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Birçok hastalığın sebebi olarak bu kimyasallar gösteriliyor. Dünyanın önemli sağlık örgütlerinin bulgularına göre son 10 yılda astım vakalarında erkeklerde yüzde 29, kadınlarda yüzde 82 artış gözlemlendi. Bu fark kadınların evde kimyasal ürünlere daha sık maruz kalmalarına dayandırılıyor" diye konuştu.

Ürünlerin farkı performansı

Sağlık örgütlerinin kimyasal içeren temizlik ürünlerinin kansere sebebiyet verme ihtimalinin, hava kirliliğinden 3 kat fazla olduğu tespitini hatırlatan Hatipoğlu, "Kimyasal partiküllerin, kimyasal ürüne maruz kalınmasından sonra 26 saniye içinde tüm organlara yerleştiği ve ürünlerin zararlarından en çok çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin etkilendiği belirtiliyor. Türkiye'de ilk kez hayata geçirdiğimiz Premium serimiz, sıvı bulaşık deterjanı, mutfak sprey, banyo sprey, çok amaçlı temizleyici ve WC temizleyicisinden oluşuyor. Viking Premium ürünler fosfat, sülfat, paraben, klor, amonyak, hayvansal kaynaklı hammaddeler ve hiçbir toksik kimyasal maddeyi içermiyor. Ürünlerde kullanılan esanslar doğal özler içeriyor ve bu ürün grubunda yakalanması zor yoğun bir kokuya sahipler" dedi.
Türk tüketicisi satın aldığı ürünlerin çevre ve insan dostu olması gerektiğini düşündüğünü ancak ilk şart olarak üründen yüksek performans beklediklerini vurgulayan Hatipoğlu, "Viking Premium'u farklı kılan tam da bu. Ar-Ge departmanımızın geliştirdiği Plant Power Technology, bitkisel kaynaklı hammaddelerin güçlendirilmesiyle elde edildi. Bu teknolojinin patentini aldık. Gerek performansları gerekse ulaşılabilir fiyatlara sunmamız nedeniyle ürünümüz pazarda çok yüksek talep gördü. Önümüzdeki dönem büyüme hedeflerimizin itici güçlerinden biri de bu serimiz olacak. Yurtdışı müşterilerimize de bu ürünleri sunacağız" diye konuştu.

30.03.2018 ,dünya