Üniversite mezunu temizlik görevlisi arıyorlar

Hacı Bayram Veli Üniversitesi temizlik görevlisi için ön lisans mezunu olma şartı aradı. Sekiz kişilik ilana 522’si ön lisans, 470’i lisans bölümü mezunu 992 kişi başvurdu.


Aşağıdaki haber okunup geçilecek bir haber değildi. Bu sitede ibretlik vesikası olarak bir köşede yer almalıydı. O nedenle yayımlamanın bir görev ve sorumluluk olduğunu düşündük.

Birçok üniversite mezununun işsizlik nedeniyle temizlik görevlisi olarak çalıştığı biliniyor. SGK başvurularında bu görevlerde çalışmayı kabul eden kayıtlar yer alıyor. Hatta işsizliğin baş sorumlularının “her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok “ diyebildiği ülkede yaşıyorduk.

Ancak en nitelikli insan gücünü, üniversite mezununu kendisinin yetiştirdiğini iddia eden, reklamlarında bu iddiayı vurgulayan Üniversitenin “temizlik görevlisi için üniversite mezunu olma “ şartını arayacağını söyleyebilmesi kabul edilebilir bir durum değil. Bu kendini yok saymak, üniversite olmadıklarını beyan etmek, mezunlarının kalitesizliğini ikrar etmek anlamına gelebildiği gibi, öğrencilerine öngördüğü geleceğin belgesi olması nedeniyle üzerinde çok konuşulması gereken bir durum olduğunu düşünüyoruz.

 

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN, 3.03.2020 07:29 ,BİRGÜN

 

Ülkede üniversite mezunlarındaki işsizlik, yüzde 12,3 olan genel işsizlik oranını da aşarak yüzde 13,1’e ulaştı. İŞKUR’un verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı işsiz sayısı 2004’ten 2018’e kadar 10 kat arttı. Geçen yıl İŞKUR’a kayıtlı her dört işsizden biri ise üniversite mezunu oldu.

Üniversite mezunları arasındaki işsizlik endişe verice boyuta ulaşırken Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin temizlik görevlisi ilanında başvuru için , ‘En az önlisans mezunu olmak’ şartı yer aldı.

ÖNLİSANS ŞARTI

Kamuoyunda, ‘akademiyi bölen tasarı’ olarak bilinen, ‘Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi kurayla temizlik görevlisi alımı için ilan verdi. İki farklı ilan ile toplamda 16 temizlik görevlisi alınacağını duyuran Hacı Bayram Üniversitesi Rektörlüğü, sekiz kişi için lise mezunu, sekiz kişi için de üniversite mezunu olma şartı koştu. Üniversite mezunları için verilen ilana 522’si önlisans, 470’i lisans bölümü mezunu 992 kişi başvurdu. 19 Mart günü noter huzurunda yapılan kurayla 32 kişi seçildi. İşe alınacak 16 kişi kurayla belirlenecek.

MÜLAKATTA NE SORACAKLAR?

Bir milyondan fazla üniversite mezunu işsizin olduğu ülkede, gençlerin her işi yapmaya razı edildiğini söyleyen CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Ülkenin geldiği işsizlik seviyesini düşünün. Yıllarca Üniversite sıralarında dirsek çürütmüş 992 kişi bu işe başvuru yaptı. Şimdi ileri bir tarihte mülakat yapılacak ve kurayla belirlenen üniversite mezunu 32 kişi mülakata alınacak. Acaba ne soracaklar merak ediyorum. Örneğin Kimya bölümü mezunu birine temizlik deterjanlarının formülünü mü soracaksınız? Maalesef her ile üniversite açmakla övünen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Yazıklar olsun bu zihniyete.” Üniversite mezunu temizlik görevlisi arıyorlar

İŞKUR’a kayıtlı her dört işsizden birinin üniversite mezunu olduğu Türkiye’de, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin açtığı temizlik görevlisi almak için önlisans mezunu olma şartı arıyor. Sekiz kişilik ilana 522’si önlisans, 470’i lisans bölümü mezunu 992 kişi başvurdu