Fukuşima Güney Kore'yi Vurdu

2011 yılında Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima Nükleer Santrali’nde meydana gelen radyoaktif sızıntı Güney Kore balıkçılığını vurdu.

Bölgenin en büyük balık pazarına sahip olan Güney Kore başkenti Seul’de balıkçılar teker teker kepenk indiriyor.

Balıkçı Kim Byung-guk satışların sekteye uğramasının olası nedenlerinden bahsetti:

“Genelde Güney Kore’de Japon balıkçıların avladığı ürünler satılır. Bu durum Güney Koreli balıkçıları da kötü etkiliyor, insanlar balığın nereden geldiğini anlamıyor.”

Müşterilerin endişelerini dikkate alan balıkçılık firması Henaro Club her tezgahın yanına bir radyoaktif denetleme cihazı koymuş. Taşınabilir aygıtla balıkçılar, her ne kadar tezgahlarda Japon karasularından balık satılmasa da insanları rahatlatmayı amaçlıyor.

Güney Kore Gıda Bakanlığı’ndan Lee Soo-Doo tarafından yapılan açıklama ise Japonya’da yaşanan felaketin Seul balık pazarıyla bir ilgisi olmadığı yönünde:

“Şu anda tüm balık ithalatında 8 komşu ülkeye Fukuşima’dan balık gelmesi yasak. Diğer bölgelerden balık ithal ettiğimizdeyse mutlaka radyoaktif derecelendirme yapıyoruz. ‘’

Geçtiğimiz ağustos ayından beri Fukuşima Nükleer Santrali’nin hiç bir bölgeye zarar vermediğinin açıklanmasına ve Japon balıkçıların avlanmaya başlamasına rağmen Güney Kore halkının korkusu dinmiyor.

Fukuşima Nükleer Santrali’ne önümüzdeki günlerde monte edilecek 4 numaralı reaktör ise endişeleri artırıyor. Reaktörde depremin ardından hidrojen patlaması yaşanmış büyük bir maddi zarar meydana gelmişti.