Çin’de 720 MWh kapasiteli pil inşa edilecek

Enerjide yenilenebilir kaynakların payı arttıkça enerji depolama yatırımları da artıyor.

Yeşil Ekonomi sayfasında yayımlanan 1 Ocak 2019 tarihli bir haberde, Çin’in ilk büyük ölçekli enerji depolama projesine başlandığı bildirildi. Ülkedeki ilk büyük ölçekli enerji depolama yatırımı olacak projenin Çin’in Gansu Eyalet Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre 720 MWh büyüklüğünde olması hedefleniyor ve 1,2 milyar yuan (174 milyon ABD Doları) yatırım ile hayata geçecek.

Açıklamaya göre 2019 yılında tamamlanması planlanan lityum-iyon depolama teknolojisine sahip olacak proje devreye girdiğinde zaman aralıksız dört saat boyunca enerji talebine cevap verebilecek.

Enerji depolamaya 620 milyar dolar yatırım yapılacak

Enerji depolamaya ilişkin olarak daha önce Yeşil Ekonomi internet sayfasında yer alan, 21 Kasım 2018 tarihli habere göre, Bloomberg New Energy Finance (BNEF) enerji depolama alanında uzun dönemde gerçekleşecek güç artışına yönelik öngörüsünü yükseltmişti. 2040 yılında küresel gücün %7’sini pillerin oluşturacağı ifade edilen haberin devamı şöyleydi:

Kuruluş tarafından yayınlanan ”Uzun Dönemli Enerji Depolama Görünümü” başlıklı çalışmadaki öngörüye göre küresel ölçekte enerji depolama kapasitesi 2040 yılında 620 milyar dolarlık yatırım ile 942 GW/2,857 GWh seviyesine yükselecek ve toplam elektrik üretim kapasitesinin %7’lik bölümünü oluşturacak.

2018-2040 arası dönemin başında ilk dönemde Güney Kore lider olacak iken liderlik 2020 yılı başında ABD’ye, 2020 sonunda ise Çin’e geçecek. Çin liderlik ünvanını kesintisiz olarak sürdürecek.

Hindistan, Japonya, Almanya, Fransa, Avustralya ve Birleşik Krallık pazarları da artışta önemli pay sahibi olacaklar ve bu dokuz ülkenin enerji depolama talebi pazarın üçte ikilik bölümünü oluşturacak.

Büyük ölçekli santraller 2030’lu yılların ortalarına kadar pazarda ana paya sahip olacak iken bu tarihten sonra ise binalardaki uygulamalar ağırlık kazanacak.

Lityum-iyon pillerin 2018-2030 arası dönemde %52 oranında gerileyecek maliyetlerinin de etkisi ile 2040 yılına gelindiğinde elektrikli araçlar toplam talebin %93’lük bölümünü oluşturacak.”

 

https://yesilekonomi.com/cinde-720-mwh-kapasiteli-pil-insa-edilecek/?utm...

https://yesilekonomi.com/enerji-depolamaya-620-milyar-dolar-yatirim-yapi...