TRBOR’un bora yatırımı başladı

Enerji Bakanı Dönmez,  ”Borda yeni inovasyon anlayışımızı, bora dayalı sektörlerde stratejik iş birlikleri geliştirerek büyümek olarak belirledik.”


Ekim ayı büyük yatırımlar tablosunda, dikkat çeken yatırım projelerinden biri de TRBOR Bor Teknolojileri A.Ş’nin bora, 554,5 milyon liralık yatırımı.

Firma 2018’de kamu-özel ortaklığıyla kurulmuştu. Ortakları arasında Eti Maden (payı yüzde 33),Bor Savunma Teknolojileri, SSTEK, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi var. Bu firma, Türkiye’nin en değerli yeraltı kaynaklarından bor mineralinin “global standartlarda, ileri teknoloji ile donatılmış tesislerde katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi hedefi ile Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapmak”  amacıyla kurulmuşta.

Bilindiği gibi dünya bor madeni rezervlerinin yaklaşık %73’ü Türkiye’de. Bursa, Eskişehir, Balıkesir ve Kütahya’da  önemli rezervler bulunuyor. Firmada yatırım yeri olarak Balıkesir’i seçmiş durumda. Şirketin web sitesinde “ Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülke çapında paylaşımcı ve kazan-kazan ilişkiler geliştirmeye odaklanan TRBOR, bu doğrultuda ülke ekonomisine inovasyon ve teknoloji yönetimi tecrübesiyle değer kazandırmayı hedeflemektedir” deniliyor.

Şirketin Balıkesir fabrikasının temelleri atıldı. Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk etapta yılda bin ton kapasiteyle bor karbür üretimi gerçekleştireceğini açıklamıştır.
Bor karbür yüksek sertlik ve mukavemet/yoğunluk oranının kritik olduğu taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, top namlusu, askeri kıyafetler ve personel koruyucu yeleklerin zırhlanması gibi askeri amaçlı malzemelerde yoğunlukla kullanılacak.

Bilindiği gibi Türkiye’nin bu değerli madeni katma değerli ürüne dönüştüremediği potansiyel geliri bir türlü gerçekleştiremediği tartışmaları vardı. Bakan Dönmez’,in açılıştaki konuşmasından birkaç satır başı aktaralım: ”Türkiye dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip, pazar hakimiyeti yüzde 59. Bu sektörde uç ürünlerin üretilmesi noktasında hedeflerimizde var. Stratejiler, planlamalar geliştiriyoruz. Aksi takdirde 1 birime sattığınız hammadde dışarıda işlenir ve 100 katı, 200 katı yeri gelir, 1000 katı fiyatla geri almak zorunda kalırsınız. Biz artık bu defteri kapattık.

Türkiye artık kendi madenini kendi teknolojisi, kendi insan kaynağı, kendi bilgi ve birikimiyle işleyecek. Borda yeni inovasyon anlayışımızı “bora dayalı sektörlerde stratejik iş birlikleri geliştirerek büyümek olarak belirledik.”

Stratejik önem sahip olan bor, savunma sanayinden cam sektörüne, seramikten tarıma ve temizlik ürünlerine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılıyor.

 

9.11.2019,dünya