BOEİNG, MÜHENDİSLİK VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’Nİ AÇTI

 Boeing, Türkiye’deki ilk Mühendislik ve Teknoloji Merkezini İstanbul’da açtı. Merkezde havacalık alanına yönelik kompozit teknolojileri geliştirilecek.


Havacılık devi Boeing, Türkiye’deki ilk Mühendislik ve Teknoloji Merkezini açtı. Merkez, havacılık alanında tasarım mühendisliği ve Ar-Ge’ye odaklanacak. 11 Aralık 2018 Salı 09:38 2 Dünyanın en büyük havacılık şirketi olan Boeing, kilit teknoloji alanlarında çözümler sağlayacak ve küresel rekabetçiliğine önemli ölçüde katkı verecek “Mühendislik ve Teknoloji Merkezi”ni hizmete açtı. Teknopark İstanbul’da faaliyet gösterecek olan Mühendislik ve Teknoloji Merkezi, Türkiye’nin yetenekli mühendisleri ile birlikte çalışarak, ileri havacılık teknolojilerine odaklanacak. Boeing’in yeni nesil ticari uçakları için Ar-Ge, mühendislik ve tasarım faaliyetleriyle çalışmalarına başlayacak olan merkez, sonrasında Boeing’in odaklandığı teknoloji alanlarında yapılacak çalışmalarla genişleyecek. Türkiye’deki ilk Mühendislik ve Teknoloji Merkezinin açılışı, Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı kapsamında gerçekleştirilen bir Teknoloji Günü etkinliği ile kutlandı. Törene, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, havacılık sektörü, devlet ve üniversitelerden çok sayıda uzman da katıldı. Etkinlikte, Boeing’in Türkiye’deki mühendislik, teknoloji ve Ar-Ge ortaklıkları ve havacılığın geleceği tartışıldı.

KOMPOZİT TEKNOLOJİLER GELİŞTİRİLECEK

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir yaptığı açıklamada, “Bugün açılışını yaptığımız merkezde, Boeing’in birçok programına destek vermek üzere, mühendislik faaliyetleri ve teknolojik araştırmalar gerçekleştirilecek, öncelikli olarak kabin içi tasarımı ve kompozit teknolojileri geliştirilmesi alanlarında çalışmalar yürütülecektir. Bu tür merkezlerin ileride yüzlerce mühendisle, onlarca proje ile yoğun çalışan merkezlere dönüştüğüne şahit olacağız. Bu merkezde, iyi eğitim almış yetenekli Türk mühendislerimizin, bir kez daha dünya standartlarında işler çıkartabileceğine eminim” dedi.

TEKNOLOJİ ORTAĞI TÜRKİYE

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın ise Türkiye’nin Boeing’in stratejik büyüme ülkeleri arasında yer aldığını söyledi. Boeing’in bir üretim üssü ve teknoloji ortağı olarak gördüğü Türkiye’nin, küresel havacılık sektörüne daha büyük katkılarda bulunma potansiyeli olduğuna dikkat çeken Sargın, “Boeing Türkiye Mühendislik ve Teknoloji Merkezi, Boeing’in Türkiye’ye güveninin en önemli göstergesidir. Bu yeni merkezin Türkiye’nin mevcut mühendislik ve teknoloji kapasitesine katkıda bulunacak olmasından ve Türkiye’yi havacılıkta küresel bir oyuncu olma hedefine bir adım daha yaklaştıracak olmasından dolayı gururluyuz” diye konuştu.

11.12.2018,Sanayi Gazetesi