“Elektrik ve doğalgazda son iki zam geri alınmalı“

İş adamlarının isteği doğalgaz santrallere verilen gazın fiyatında %4 indirimle kısmen karşılanmış oldu.


Kayseri Sanayi Odası’nın (KAYSO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki son iki zammın geri alınması gerektiğini söyledi.

Özkaya, 2016 yılında firmalara verilen asgari ücret teşvikinin önümüzdeki yılda devam etmesini istediklerini vurgulayarak, “Piyasaların durumunu anlatmaya gerek yok, şirketlerimizin bu desteğe ihtiyacı var. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında hem döviz kurlarındaki ani artışlardan hem de petrol fiyatlarındaki artışlardan kaynaklı elektrik ve doğalgaz fiyatları hemen hemen birer ay arayla güncellendi. Ancak madem gerekçesi fiyat artışlarıydı ve geldiğimiz yer itibariyle 80 dolara çıkan petrol 58 dolara kadar düştü, o zaman son yapılan iki zammın da geri çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bazı sanayi kuruluşlarımızda elektrik ve doğalgaz ciddi girdi olarak kullanılıyor ve bu durumda nakit erozyonuna yol açıyor. Yeterli tahsilatı yapamayan firmalarımız aradaki farkı bankalardan ve faktöringlerden karşılıyor. Bu konuda hükümetimizin adım atmasını bekliyoruz “ diye konuştu. Özkaya, şirketlere ise 2019 yılından önce kendilerini çek etmeleri tavsiyesinde bulundu.

“KDV’lerin ödenmesi piyasayı canlandırır”

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet B üyüksimitçi, özel sektörün devletten 110 ila 120 milyar TL civarında olan KDV alacağının ödenmesinin piyasayı canlandıracağını ve şirketleri rahatlatacağını belirterek “Bu çağrımız inşallah sayın bakanımızın açıklamasıyla gerçekleşecek gibi görünüyor. Bu alacağımız hazine bonosu olarak da verilebilir, SGK veya vergi ödemelerimize aktarılabilir. Zamanlaması ise maliye bütçemize göre yapılabilir” dedi. Hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin piyasayı canlandırdığını kaydeden Büyüksimitçi, “Eximbank’ın sermaye yapısı maliye tarafından güçlendirilirse hem ihracat açısından daha büyük bir destek sağlayacak  hem de daha farklı uygulamalarla ihracatçının önünü açacaktır. Devletler arası ilişkiler ile risk primi teşvik edilirse ihracat artacak ve firmalar umulmadık risklerden de kurtulacaktır” şeklinde konuştu.

26.11.2108,dünya, Hilal Sönmez