FinCEN’den bu sefer de Petkim çıktı

Petkim Malta’da kurduğu Petrokim Trading Ltd adlı şirket üzerinden , AB ve ABD’nin ambargo uyguladığı Suriye’ye petrol ihraç etti.


HABER MERKEZİ

ABD Hazine’sinin istihbarat birimi FinCEN dosyalarının, BuzzFeedNews adlı haber kuruluşu tarafından sızdırılmasının yankıları sürüyor. Dünya çapında 2 trilyon dolarlık şüpheli para transferini teşhir eden dosyalarda Reza Zarrab ile ilişkili 20 milyar dolarlık dosya da bulunuyor. Dosyalar incelendikçe yeni bir gelişme daha gündeme düşüyor.

Dün Deutche Welle’den Pelin Ülker imzasıyla yayımlanan habere göre dosyalarda Petkim’e ilişkin transferler de bulunuyor.

Buna göre Petkim’in Malta’da kurduğu Petrokim Trading Ltd adlı şirket üzerinden Petkim, AB ve ABD’nin ambargo uyguladığı Suriye’ye petrol ihraç etti.

Bu işlem BNYMellon adlı bankanın FinCEN’e durumu bildiren bir rapor sunmasıyla ortaya çıktı. BNY Mellon, raporda, ABD’de yürütülen bir soruşturmanın parçası olarak ABD hükümetinden gelen bilgi talebi nedeniyle, söz konusu kuruluşların para transferlerini incelemeye aldığını belirtti.

Banka FinCEN’e, Malta merkezli Petrokim’in, Türkiye’de kurulu Petkim Petrokimya Holding AŞ ile bağlantılı olduğunu bildirdi.

ABD Hazinesi’nin kayıtlarına göre Petrokim, Mart 2010-Temmuz 2016 arasında toplamda 224 milyon doları aşan 233 ‘şüpheli’ para transferi gerçekleştirdi. Petrokim’in ‘şüpheli’ olarak işaretlenen para transferleri arasında Suriye yaptırımlarını ihlal ettiği belirlenen Blue Energy de yer aldı. BNY Mellon, FinCEN’e sunduğu SAR’da, Petkim Petrokimya Holding AŞ ile ilişkili olduğunu belirttiği Petrokim Trading Ltd ile Blue Energy arasında, 2014’un Temmuz ortasından Aralık ayı sonlarına kadar toplamda 14 milyon dolara yakın karşılıklı 12 para transferi olduğunu bildirdi.

 

https://www.birgun.net/haber/fincen-den-bu-sefer-de-petkim-cikti-316550

https://artigercek.com/haberler/fincen-belgeleri-petkim-e-esad-yonetimiy...