Bor satışından 1 milyar dolar gelir

Eti Maden, bor madeninden ürettiği çeşitli bor kimyasallarına ilave olarak deterjan üretimine de başlıyor.


ETİ Maden, bu yılsonunda bor kimyasalları ve eşdeğeri ürünlerin toplam üretiminde 2 milyon 181 bin tona ulaşmayı ve buradan elde edilen geliri de 1 milyar 30 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Şirket, böylece ilk kez 1 milyar dolar barajını aşacak. ETİ Maden, 2014'te ilk kez doğrudan tüketiciye yönelik ürünleri de piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda bor’lu deterjan üretimi için çalışmaların son aşamaya geldiği ve 'ETİ Matik' markalı ürünün yakında piyasaya çıkacağı kaydedildi. 2013 yılını 2.1 milyon ton üretim ve 799'u ihracat olmak üzere toplam 826 milyon dolarlık gelirle kapatan ETİ Maden, dünya ekonomisindeki toparlanmaya paralel olarak bu yıl da hedef büyüttü. Şirket, bor ürünlerindeki satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 24.6 artırarak 1 milyar 30 milyon dolara çıkarmayı planlıyor.

İlk kez 1 milyar dolar sınırını aşacak şirketin 2005'te başlayan dünya bor ürünleri satışı liderliği de devam edecek. Şirket, 2005'te, dünya bor ürünleri pazarında yüzde 31 ağırlıkla lider olmuştu. 2013 sonunda ise bu pay yüzde 47'ye yükseldi. Şirketin, Hazine'ye aktardığı temettü de arttı. ETİ Maden'in 2012 yılında Hazine'ye aktardığı temettü 566 milyon dolara ulaştı. 2013 yılında ise sermaye artırımı ve yatırımlar nedeniyle düşerek 410 milyon dolara indi. 2014 yılı planına göre ise Hazine'ye aktarılacak temettü 457 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Stratejik planda, şirketin 2017'ye kadar 1.4 milyar TL düzeyinde yatırım yapacağı belirtilirken, kritik bir ürün olan lityum karbonatın da elde edilmesine yönelik çalışma yapıldığı kaydedildi.

Hammadde pazarlamayı kesti 16 farklı bor ürünü satıyor

ETİ Maden, gelişme planı doğrultusunda bor madenini hammadde olarak satıştan tamamen çekti. Şirket, kurduğu tesislerle bordan elde edilen 16 farklı ürünü satışa sunuyor. ETİ Maden, bor madenini çıkarmaktan öteye, işlemesi nedeniyle Türkiye'nin ve dünyanın en önemli kimya şirketlerinden biri haline geldi. Şirketin toplam kimyasal ürün üretim kapasitesi 2.13 milyon ton seviyesinde bulunuyor. Şirket, 2013 yılında ürettiği konsantre borun yüzde 95'ini, kendisi, bor kimyasalları üretiminde kullandı.

Borlu çamaşır deterjanı 'ETİ Matik' gün sayıyor

ETİ Maden'in doğrudan tüketiciye ulaşacak ilk ürünü borlu çamaşır deterjanı 'Eti Matik' ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiği belirtildi. 'Eti Matik Bor Temizlik Ürünü' ticari ismiyle piyasaya çıkması planlanan deterjanın deneme üretiminin tamamlandığı öğrenildi. Ürünün insan sağlığı, çevreye etkisi ve temizlik etkilerine yönelik testlerin de bitirildiği kaydedildi. Sağlık Bakanlığı'ndan tescil belgesi alınan Eti Matik'in piyasaya sunumu için de pazarlama faaliyetlerinin planlandığı belirtildi. 

Öte yandan bu deterjan ile ilgili tartışmalarda başladı. Avrupa Birliği, bor madeninin cilt kanseri yaptığını ileri sürerek, REACH (Kimyasalların Kayıt, Değerlendirme ve İzin/Kısıtlanması) yönetmeliği kapsamında bor içeren kozmetik ve deterjan gibi hijyen ürünlerine yasak getirmeye hazırlandığı öğrenildi.

 

22.05.2014  - ANKARA