Kentinizdeki hava durumunu canlı takip edebilirsiniz

Yaşadığınız şehirde hava kirliliğini anlık takip edebilmek artık mümkün. Bu bilgilere Plume City adlı siteden ulaşabilirsiniz.


Kentlerdeki hava kirliliğinin yaşam kalitesine olumsuz etkisi ve birçok hastalığın esas nedenleri arasında olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Özellikle kirlilik düzeyinin anlık takibi sokağa çıkmak durumunda olan hasta veya hassas bireyler için oldukça önemli. Öte yandan çocuklar ve spor amaçlı sokakta bulunanlar için gün içerisinde hava durumundaki değişikliği bilmek kısmen koruma sağlayabilir. 

Günümüzde bazı kentlerimiz için kamu tarafından yayınlanan hava kalite bilgileri yanında birçok siteden de bu bilgilere canlı olarak ulaşmanız olanaklı.    ( https://plumelabs.com/en/)

Aşağıda bu konuda bir haberi yararlı olacağı düşüncesiyle veriyoruz

 

 

'Havamda' değilim!

03 Haziran 2016 KEZBAN KARABOĞA

İnsanlar artık yaşadıkları şehirlerde hava kirliliği seviyelerini anlık takip ediyorlar. Bunun için özel aplikasyonlar var. Anlık veriler size yürümek için hangi havanın daha temiz olduğunu rapor ediyor.    

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 'İyi bir sağlığa sahip olmak için iyi bir hava solumak gerekir' diyor. DSÖ, böyle diyor fakat dünyada her yıl 2 milyondan fazla kişi hava kirliliğinin etkileriyle yaşamını kaybediyor. Tabii iş böylesine ciddi bir noktaya gelince insanlar da artık soludukları havanın kalitesini daha fazla önemsiyorlar. Yaşadıkları şehirlerde hava kirliliği seviyelerini anlık takip ediyorlar. Peki, ama nasıl? Şöyle: Bu verileri yani havanın temiz mi yoksa kirli mi olduğunu an be an aktaran bir internet sitesi var: Plume City. Bunun gibi pek çok internet sitesi, aplikasyon bu işi yapıyor. Benim bahsettiğim sitede de Paris'te, Berlin'de ya da İstanbul'da hava kirliliği ne durumda anlık-canlı takip edebiliyorsunuz. Şehrinizde 'ne' soluduğunuzu öğreniyorsunuz. Anlık veriler size yürümek için havanın hangi saatlerde daha temiz olduğunu, bebeğinizi ne zaman dışarıya çıkarabileceğinizi, yemek yemek için hangi havanın daha uygun olabileceğini rapor ediyor. Eğer o anda hava kötüyse size 'Dışarı çıkacaksan dikkatli ol' uyarısı yapıyor. İşte şimdilerde bu internet sitesi yeni bir proje başlattı. Projenin adı Plume Labs. Amaç, dünyada hava kalitesine dikkat çekmek. Bu, bir harita aracılığıyla yapılıyor. Harita dünya genelindeki 11 bin çevresel istasyondan yarım milyondan fazla açık veriyi topluyor. Bu verilerle modeller oluşturuyor ve 200'den fazla şehir için hava kirlilik seviyelerindeki değişimleri ölçüyor. Güzel olan şu: Türkiye için de İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Bursa, Konya, Samsun ve Trabzon'un hava kirliliği raporu görülebiliyor. Örneğin benim baktığım saatlerde yani hemen hemen gece yarısı İzmir'de hava 'yüksek kirlilik' olarak rapor ediliyordu. Fakat İzmir için yıl geneli raporuna baktığımda pek çok aktivite için 'kolayca yapılabilir' uyarısı vardı. Site, Türkiye'de İstanbul ve diğer şehirler için de yıl geneli raporlarında 'moderate pollution' yani 'kabul edilebilir' seviyede kirlilik seviyelerini gösteriyordu. Ne diyelim, kıssadan hisse havanız yerinde olsun…
İyi hafta sonları…