Orhangazi’de kağıt fabrikası yatırımı

Kurulacak fabrikada yüzde 75 oranında atık kağıt kulanılacak. Yatırım tutarı 116,7milyon lira.


Albayraklar Holding, Bursa Orhangazi'de kurmayı planladığı ve ÇED başvurusunu geçen yıl ağustos ayında yaptığı 116,7 milyon liralık yatırım için yatırım teşviklerinden yararlanacak. 

Albayraklar Holding, Bursa'nın Orhangazi ilçesine kağıt fabrikası kuruyor. Örnekköy'de 275 bin metrekarelik arsa üzerine yıllık 170 bin ton kapasiteli kurulacak olan kağıt fabrikası 116,7 milyon liraya mal olacak. Albayraklar Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ tarafından yaptırılacak tesiste 100 kişi istihdam edilecek. ÇED başvurusu 27 Ağustos 2013 tarihinde yapılan projenin yatırım teşviki aldığı bilgisi 10 Mayıs Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanan "1/3/2014 - 31/3/2014 Tarihleri Arasında Verilen Yatırım Teşvik Belgeleri" başlığı altında yer aldı. Öngörülen destek unsurları arasında; gümrük vergisi muafiyeti, 7 yıllığına sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, KDV istisnası, yüzde 90 oranında vergi indirimi ve yüzde 50 yatırıma katkı oranı yer alıyor. 

 

Albayraklar Holding'in Orhangazi'de kuracağı tesisle yıllık 83 bin ton tabaka ve rulo halinde gazete kağıdı, 35 bin ton fotokopi kağıdı, 25 bin ton yazı baskı kağıdı ve 27 bin ton kaplanmış kağıt üretilecek. Yatırım kapsamında 22 milyon 381 bin 125 dolar makine teçhizat ithalatı öngörülüyor. 

 

Matbaa atıkları ve eski gazeteler dönüştürülecek Albayraklar'ın kağıt fabrikasının ÇED başvuru dosyasında ise tesisle ilgili şu ifadelere yer verildi: "Günümüzde kağıt tüketimi, beklenenin tam tersine teknolojinin gelişmesiyle artıyor. Bu gelişme, kağıt üreticilerinin kullanılmış kağıt kaynağına yönelmesini zorunlu kıldı. 

 

Yapılması planlanan tesiste, hammadde olarak yüzde 75 civarında matbaa atıkları ile eski gazeteler ile yan ürün olarak yüzde 25 civarında selüloz kullanılacak." 

 

21 Mayıs 2014, Dünya Gazetesi