Zirvede satış; Gizemfrit

Gizem Frit, 300 çalışanı ile Hendek tesislerinde, 70 bin ton porselen emaye frit ve 50 bin ton seramik frit olmak üzere yıllık 120 bin ton kapasite ile üretim yapıyor. 


 

Hasan COŞKUN,30 Ocak 2015

Sakarya’nın genç kuşak sanayicilerinden Tolga Ballık, kariyerine, babası Yücel Ballık’ın 1979 yılında kurduğu Gizem Frit’te 1994 yılında başladı. Öğrenimini iş hayatı ile birlikte yürüttü. 

Bu süreçte Gizem Frit ürünlerinin İstanbul’daki firmalara satışını yaptı ve firmanın ihracata başlaması için çalıştı. Kurduğu ihracat bölümünü uzun yıllar yönetti. 

2003 yılında firmanın kurucusu olan babası Yücel Ballık’ın rahatsızlanması nedeniyle yönetimi üstlendi. 

Bir aile şirketi olan Gizem Frit’i son 10 yılda yaptığı yatırımlar ve atılımlarla emaye frit, seramik frit, cam frit ve alüminyum üretimi ve satışını yapan Türkiye’deki tek bağımsız seramik frit üreticisi konumuna taşıdı. 

Ve bundan sonraki faaliyetlerini, daha fazla sermaye gücü olan ve yeni yatırımlarla çok daha güçlü bir yapı ile kurumsal bir çatı altında sürdürmesi gerektiğini düşünerek, kuruluşunun 35’inci yılında aldığı bir kararla Gizem Frit’in Akkök Holding’e bağlı Ak-Kim Kimya firmasına satışına karar verdi ve imzalar atıldı. Hem de her zamankinden çok daha güçlü ve zirvede olduğu bir noktada iken… 
Ama işin sırrı da burada zaten.

Gizem Frit, 35 yılda çok önemli bir noktaya geldi ve attığı isabetli adımlarla Türkiye’nin tek bağımsız seramik frit üreticisi konumuna ulaştı. 300 çalışanı var. 20 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiği 60 bin metrekare alanda kurulu Hendek tesislerinde, 70 bin ton porselen emaye frit ve 50 bin ton seramik frit olmak üzere yıllık 120 bin ton kapasite ile üretim yapıyor. 

Gizem Frit, ayrıca dünyadaki üçüncü büyük porselen emaye frit üreticisi konumunda. Türkiye porselen emaye frit pazarındaki payı ise yüzde 70’in üzerinde. Kimya sektörünün en büyük 64’üncü ihracatçı. 

2013 ISO ikinci 500 listesinde ise 163. sırada. 2014 yılı cirosu 90 milyon dolar ve 6 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Gizem Frit’in başarısı sadece Sakarya değil, Türkiye için de güzel bir örnek aslında. Kurumsallaşma yolunda attığı adımlar ve yaptığı yatırımlarla sektöründe zirveye ulaşan firma  sosyal hayatta da Sakarya’ya önemli eserler kazandırdı.

Elbetteki bu başarıda Gizem Frit çalışanlarının da payı büyük. Bu başarı Gizem Frit’in 35. kuruluş yılı nedeniyle hazırlanan tanıtım filmine de yansımış zaten. Mühendisinden aşçısına kadar servis şoföründen işçisine kadar bütün çalışanların rol aldığı 35. yıl tanıtım filmini izlemenizi tavsiye ederim. 
Özellikle aile işletmelerinin bu  kuruluştan alacağı güzel örnekler var. Bu nedenle Gizem Frit’in neden satıldığına değil, 35 yılda bu başarıya nasıl ulaştığına bakmak gerekiyor. İşin sırrı burada…

Dünya gazetesi,30.01.2015