Asansör faciasıyla ilgili bilirkişi ön raporu: Torunlar GYO ve asansör firması kusurlu

 

İstanbul’da Torunlar İnşaat’a ait rezidans inşaatında meydana gelen asansör faciası için hazırlanan bilirkişi ön raporunda, işveren Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın idari ve teknik sorumluları ile asansörün montajını ve bakımını yapan firmanın yetkilileri ve teknik personelinin kusurlu bulunduğu yönünde kanaat belirtildi.   

Dünya Gazetesi internet sitesine 16.09.2014 tarihinde giren habere göre, Şişli'de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan bilirkişi ön raporunda, "asansörün şantiye montajını, bakımını yapan firma yetkilileri ve teknik personel ile asıl işveren konumundaki Torunlar GYO'nun idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu oldukları kanaatinin oluştuğu" değerlendirmesine yer verildi.

Haberin devamı şöyle:

“ İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Cevat Erdem İmrak, Mehmet Emin Savcı, Ergun Bozdağ ve Derya Ahmet Kocabaş ile makine mühendisi Fatih Aydınlı, elektrik mühendisi Mustafa Kavukçu ve inşaat mühendisi Beste Ardıç Arslan'dan oluşan 7 kişilik bilirkişi heyetince hazırlanan 5 sayfalık ön rapor, 10 Eylül'de kazayla ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı'na sunuldu. 

Raporun sonuç-kanaat bölümünde, "cephe asansörünün şantiyeye montajını, bakımını yapan Geda Majör firmasının yetkilileri ve teknik personeli ile asıl işveren konumundaki Torunlar GYO, Torun Yapı, Torunlar Gıda Proje ortaklığının idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu oldukları kanaati oluşmuştur" denildi.

Ayrıca kimliği bilinmeyen asansör kullanıcısının, yapı denetimi firması yetkililerinin ve iş sağlığı güvenliği firması yetkililerinin kazada kusur durumlarının nihai raporda değerlendirileceği kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında bir süre önce 11 kişinin ifadesini alan savcılık, 6 kişiyi tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk ederken, 5 kişinin ise serbest bırakılmasına karar vermişti. Nöbetçi hakimlik, asansörden sorumlu teknik personelin de aralarında bulunduğu 4 kişinin tutuklanmasını kararlaştırmıştı.

Şişli'de 6 Eylül'de, eski Ali Sami Yen Stadı arazisinde yapılan inşaatta malzeme ve işçi taşıyan asansörün 32. kattan zemine düşmesi sonucu 10 işçi hayatını kaybetmişti.”

http://www.dunya.com/asansor-faciasinda-torunlar-kusurlu-239158h.htm