Hidrojen peroksitle gelen oksijenli temizlik

Hane başına en yüksek çamaşır suyu tüketen ülkeyiz. Zararı bilinen bu temizleyici yerine doğal ürün kullanmak mümkün


Türkiye’de ev temizliği denince kadınların aklına “çamaşır suyu” geliyor. AB, İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda hane başına düşen çamaşır suyu tüketim oranı en yüksek olan ülkeyiz. Yılda 229 milyon litre çamaşır suyu kullanıyoruz. Her 5 haneden 4’üne mutlaka çamaşır suyu giriyor. Çamaşır suyu tüketimi yılda 135 bin tona ulaşırken, parfümlü yüzey temizleyici tüketimi 50 bin ton, krem temizleyici tüketimi 35 bin ton, sprey temizleyici tüketimi ise 30 bin tonda kalıyor.

Hayat Kimya Ev Bakım Ve Hijyenik Ped Kategorisi Global Pazarlama Direktörü Gülhan Eğilmez, bu oranların gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok yüksek olduğunu dile getiriyor. “Yaptığımız araştırmalara göre, kadınların yüzde 90’ı evde hijyen sağlamanın tek yolunun çamaşır suyu kullanmak olduğunu söylüyor. En önemli geri bildirimlerden birisi ise ‘çamaşır suyu zararlı ancak hijyen için ödenmesi gereken bir bedel’ gibi bir sonucun çıkması. Yani hijyen kadınlar için o kadar önemli ki, çamaşır suyundan başka bir seçenekleri olmadığı düşüncesi içindeler” diye ekliyor Eğilmez.

İnovasyonla çözüm üretmek

Çamaşır suyunun temizlik için vazgeçilmez görünmesine rağmen, kadınların yüzde 86’sı ailesini klor içeren ürünlerin zararlarından korumak istiyor. Gülhan Eğilmez’in verdiği bilgiye göre, 4 kadından 1’i ürünleri kullanırken nefes almakta zorlandığını, ellerinde kötü koku bıraktığını, kıyafetlerine zarar verdiğini ve yüzeylerde kalıntı bıraktığını belirtiyor. İşte tam bu noktada inovasyon devreye giriyor.

“Kadınların, özellikle de annelerin bu konudaki endişesine, yeni nesil temizlik ürünü olarak konumlandırdığımız Bingo Oksijenli Çamaşır Suyu’ nu geliştirerek bir çözüm bulduk.  Çamaşır suyunun içindeki kloru çıkardık ve oksijenli formülüyle kadınları ’oksijenlemeye davet ettik’ diyor Eğilmez.

İnovasyon kavramının tanımı değişti

Eğilmez’in öncelikle vurguladığı konu ise, tüketiciler için öncelikle inovasyon kavramının değişmiş olması. “Sağlık trendinin dünyada yükselişte olduğu bir dönem içerisindeyiz. Tüketiciler, öncelikle kendi ve sevdiklerinin sağlığı için iyi olanı tercih etme eğilimindeler. Yaptırdığımız araştırmalara göre, tüketici beklentisinin ilk sıralarında ürünün güvenli olması bulunuyor. Türkiye’ye de baktığımızda benzer trendi görebiliyoruz. Tüketiciler artık sağlığını düşünen markaları almaya daha hevesliler. Bununda birkaç nedeni var, son zamanlarda hastalıkların artması, astım ve alerjik durumların yükselmesi, hamilelik ve sonrasındaki dönemle beraber sağlık vaadi olan ürünlere daha fazla eğilim oluyor” bilgileri veriyor Eğilmez.

“Oksijenlemek” ne demek?

Eğilmez, hayata geçirdikleri inovasyonla ilgili şu bilgileri veriyor; ”Ar-Ge ekibimiz özel bir formül üzerinde çalıştı ve hidrojen peroksitin yüzeylerde oluşturduğu binlerce mikro baloncukla sert yüzeylerde temizlik sağlayan bir ürün ortaya çıkardı. Bingo Oksijen Serisi’nin içerisinde hidrojen peroksit yani toplumda bilinen tanımıyla oksijenli su yer alıyor. Aslında bu nedenle kullanımı ‘oksijenlemek’ olarak tanımlıyoruz

Dünya, 10.09.2019