AOÇ’de Ana Plan iptal edildi

 

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst ölçekli kararları veren 1/10.000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları  Ankara 5.İdare Mahkemesi tarafından  oybirliği ile iptal edildi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Odası Ankara Şubesi'nin ortak açtığı AOÇ davası sonuçlandı. Ankara 5. İdare Mahkemesi yaptığı değerlendirmede, yapılan keşif ve bilirkişi raporuna atıfta bulunarak, Atatürk orman çiftliği alanlarının Atatürk'ün vasiyeti ile şartlı bağışına değinerek, planlama ilkeleri, şehircilik esasları, kentsel ekoloji, ulaşım planları açısından, kamu yararı görülmediğinden oy birliği ile Atatürk Orman çiftliği 1/10.000 lik Koruma amaçlı Nazım İmar Planını iptal etti. Bu kararla birlikte, önce Başbakanlık hizmet binası olarak yatırımına başlanan, şimdilerde “Cumhurbaşkanlığı külliyesi” olarak adlandırılan yapı kompleksi, Ankapark, ve AOÇ 'deki yollar bir kez daha hukuksuz konuma düştü.   

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan diğer meslek odası temsilcileriyle birlikte 3 Ağustos 2015 tarihinde yaptığı basın toplantısında, "Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan kaçak saray, Ankapark, 40 metrelik yollar, bağlantı yolları, kavşakların hepsi, bu kararla katmerli kaçak haline gelmiştir. Bu ülkeyi yönetenler, 2014 Mart ayından beri  hukuka uymuyorlar; katmerli görevi ihmal var. Haklarında bir kez daha suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Tezcan Karakuş Candan "AOÇ'de  davalık olduğumuz 5 kurum, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM'dir. Büyükşehir Belediyesi savunmasında, AOÇ alanında yapılan planların fikir projesi kapsamında olduğunu belirtiyor ve davacı tarafların, sorunların çözümüne yönelik öneri sunmasını yani plan yapmasını istiyor. Büyükşehir Belediyesi'ne ve belediye başkanına sormak lazım; planları ve çözüm önerilerini biz yapacaksak, siz neden  bu işleri yapmakla görevli belediye başkanı olarak o makamı işgal ediyorsunuz? Fikir projesi ise konu,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odalarının birlikte açtığı Atatürk Orman çiftliği alanlarının yeniden kamusallaştırılması kent düşleri fikir proje yarışmasını takip etmesini isteriz." şeklinde açıklama yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını da eleştiren Candan, Başbakanlığın ise yaptığı savunmada 'orada yapılaşma zaten olmamalı' diyerek kendisini ihbar ettiğini belirtti; "Atatürk Orman Çiftliği dava metninde ülkeyi yönetenlerin aczi, görevlerini nasıl ihmal ettikleri, nasıl kayıtsız kaldıkları ortaya çıkıyor; ibretlik ve ders niteliğinde olan 31 sayfalık  bu kararın herkes tarafından okunması gerekiyor. AOÇ dava metni  ayna işlevi görüyor. Bu karar, AİHM davamıza çok önemli bir dayanak" şeklinde konuştu.

                                                                                             Ağustos 2015

http://www.mimarlarodasiankara.org/index.php?Did=6640

http://www.yapi.com.tr/haberler/aoc-planlarina-bir-iptal-daha_133096.html